7 Ekim 2001

7 Ekim 2001: Afganistan operasyonu

11 eylül saldırılarıyla terörü evinde yaşayan ABD’nin yürüttüğü ‘terör operasyonları’, Afganistan’da Taliban, Irak’ta da Baas rejiminin yıkılmasına neden oldu.

 

Saldırıları ‘savaş ilanı’ olarak kabul eden Beyaz Saray, teröristlere savaş açtıklarını belirterek, ilk olarak 7 ekim 2001’de İngiltere ile birlikte Afganistan’da saklandığına inanılan 11 eylülün arkasındaki isim terörist Usame Bin Ladin, lideri olduğu El Kaide örgütü ve Taliban rejimine karşı askeri operasyon başlattı. ABD’nin bu operasyondan sonra hedefi, Körfez Savaşı’yla arası bir daha düzelmemek üzere açılan Irak olacaktı.

 

11 eylülün hemen ertesinde gelen bu operasyonda, dünya ABD’nin yanında yer aldı. “Teröristlerin düşmanıyız” mesajıyla, girişilen operasyon sonucunda ABD, saldırıların sorumlusu olarak gördüğü Usame Bin Ladin’in liderliğindeki El Kaide örgütünün faaliyetlerine destek veren Taliban rejimini yok etti.

 

Ama Taliban ve El Kaide’nin üst düzey yetklililerini ise bir türlü yakalayamadı. Ancak ABD, Afganistan bahanesiyle, Rusya’nın ‘ister istemez’ onayıyla Özbekistan ve Kırgızistan gibi Orta Asya cumhuriyetlerinde üsler kurarak, bu bölgeye bir daha çıkmamak üzere yerleşti.

 
Afganistan’da ise savaştan sonra kurulan Batı yanlısı yönetim, aradan geçen üç buçuk yıla rağmen güvenlik açısından hala Uluslararası Barış Gücü’nün (ISAF) varlığına bağımlı. ABD’nin demokrasi ve özgürlük vaadiyle girdiği ülkede, hedeflenen yapısal değişim ve ekonomik ilerleme hala gerçekleştirilemedi. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !