20 Mart 2003

20 Mart 2003: Irak Savaşı
 
ABD’nin Irak Savaşı 40 yıllık Baas rejiminin de sonunu getirdi. Bush yönetimi Afganistan operasyonunun ardından Saddam Hüseyin’in liderliğindeki Irak’a yöneldi. Irak’ta kitle imha silahlarının bulunduğuna dair elinde kanıt belgeler olduğunu savunan Bush yönetimi, uluslararası arenada istediği desteği tam olarak alamasa da Irak Savaşı'na girmekten çekinmedi.
 
ABD’nin Irak Savaşı, başta Fransa ve Almanya’nın tepkisine rağmen 20 mart 2003’te başladı. ABD, binlerce Iraklının ölümüyle sonuçlanan savaşın, 1 mayıs 2003’te resmen sona erdiğini duyurdu. Savaşın sonu, bir anlamda ABD’nin Irak kaosunun da başlangıcı oldu.
 
1 mayıstan bu yana ülkede hemen hemen her gün saldırılar yaşanıyor. Ülkede güvenlik hala en büyük sorun olmaya devam ediyor. ABD ise savaş gerekçesi olarak gösterdiği kitle imha silahlarına hala ulaşabilmiş değil.


 

Ülkeyi kaos ortamından kurtarmak ve demokratikleşme sürecine geçiş için 30 ocak 2005’te genel seçimler yapıldı.
 
Seçimlerin galibi Şii İttifakı olurken, Kürtler seçimlerden ikinci olarak çıkmayı başardı. Şii lideri İbrahim El Caferi'in başbakanlığında kurulan kabine güvenoyu almayı başardı. Ancak artan Sünni öfkesi ve saldırılar ülkede hala büyük bir sorun olmaya devam ediyor. “Saddam’sız bir dünya daha güvenli olur” sloganıyla Irak Savaşı’na girişen ABD yönetiminin Irak’ta ne kadar süre daha kalacağı ise merak konusu.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !